Cevapla  Konu Gönder 
Hacamat İşleminde Tıbbi Sülüklerin kullanımı
Yazar Mesaj
gizem
Member

Grup Registered
Durum: Çevrimdışı
Hacamat İşleminde Tıbbi Sülüklerin kullanımı

HACAMAT (HİCAMAT)

İki omuz arasından, sırttan, başın arka tarafından yahut vücudun herhangi bir yerinden tedavi maksadıyla bardak, şişe veya boynuzla kan aldırma. Peygamberimiz (s.a.s)'in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir.

Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade kan fazlalığının vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan genel bir tedavi usûlüdür.

Eskiden yaygın olarak "hacamat bıçağı" veya "hacamat zembereği" denilen bir aletle tatbik edilen bu usûl, bugün yerini Tıbbi Sülüklere bırakmıştır.

Peygamber Efendimiz(s.a.v)
Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır

(Nesei)
Cabir(r.a)dan Peygamber Efendimiz(s.a.v) Şöyle buyurmuştur:

Eğer kullandığınız ilaçlarda bir hayır varsa veya hayır olacaksa bu kan aldırmakta bal şerbetinde ve ateşle dağlanmakta olur.Fakat ben dağlanma ile tedaviyi yasaklıyorum.

Abdullah b.Abbas(r.a) Şöyle demiştir:
Peygamber Efendimiz(s.a.v) Miraç gecesinde meleklerden hangi topluluğa uğradımsa bana ümmetine kan aldırmayı emret diye tavsiye ettiler.

Tirmizi bir Yahudi Peygamber Efendimize(s.a.v) sihir yaptı hastalık mukaddes zatına ulaşınca mübarek başının tepesinden hacamat yaptırdı ve yine Peygamber Efendimiz(s.a.v)’e Yahudi bir kadının zehirli koyun etinden ikram edip yedirmesi sonucunda zehir mübarek vucuduna yayılınca Cebrail(a.s) gelerek Hacamat olmasını tavsiye etmiş ve Peygamber Efendimiz(s.a.v) Hacamat olarak bu zehirden kurtulmuşlardır.

Peygamber Efendimiz(s.a.v):
Her kimin Dinden ve İmandan payı olmaz ise Hacamat yaptırmak ona güç gelir.

Peygamber Efendimiz(s.a.v)’in yaptığı ve yapılmasını istediği her işlerin şüphesiz bir anlamı ve hikmeti vardır. Onun hayatı bizim için örnektir. Ameller niyetlere göre değer kazanır. Sünnete uymak niyetiyle ve bize emanet olan vücudumuzun sağlığına kavuşması için yaptırdığımız hacamat bir ibadet değeri taşır.

05-27-2008 11:36 AM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
kerem
Member

Grup Registered
RE: Hacamat İşleminde Tıbbi Sülüklerin kullanımı

Suudi arabistanlı bir meslektaşımla, farklı bir tür sülük için araştırma yaparken, arap ülkelerinde bu hacamat işleminin çok fazla uygulandığını ve sünnet olduğu için çok sevap olduğunu anlatmıştı. hemde insan sağlığı açısından hacamat işleminin gerekli olduğunu söylemiş bunun sülüklerle yapıldığı taktirde de sülüğün tedavi edici enzimlerinden yararlanıldığı ve bir tür koruyucu tedavi olduğunu söylemişti. paylaşım için teşekkürler gizem ...

Şifa Allah'dan Sülükler ise Vesile

Su Ürünleri Mühendisi
05-27-2008 09:08 PM
nil
Junior Member
**

Grup Registered

her konuda dogadan yararlanmak lazım sulukte yararlanılabılecek en faydalı hayvan onceden ınsanlar doktora bıle gıtmezmış bu sekılde tedavı olurlarmış. sülüktende faydalanmak gereklı dıye düşünüyorum

06-06-2008 06:06 PM
fmaksoy
Junior Member
**

Grup Registered

Benim ilk sülükle tanışmam, arkadaşlarımın bel fıtığı tedavisi için Istanbul'da bir kişiye gitmesini öğrenmemle olmuştu. Önceleri pek ciddiye almadım. Sonra internette bağağı bir araştırma yaptım. Okuduklarımdan bayağı etkilendim. Her neyse.
Bu sülükçü amca Smile bir seans ile bayağı iyi sonuçlar alıyor. Daha sonra öğrendim ki sülüklerle HACAMAT yapıyormuş. Bana çok mantıklı geldi. Hem hacamatın hem de sülüklerin tedavi etkilerini beraber kullanıyor. Bir de tedaviden önce kendi yaptığı bir merhemi kullanıyormuş. Onun ne olduğunu bilen yok. Yakı gibi bir şey olduğunu düşünüyorum.
Yalnız hiç hijyenik bir tedavi uygulamıyormuş.

06-07-2008 08:23 PM
baybora61
Junior Member
**

Grup Registered

hacamat oldum ,sülük tedaviside oldum inanılmaz faydalar gördüm.ayaklarımdaki ağrılarki çok rahatsız oluyordum şifa buldum.yine omuzum için doktorum ameliyat demişti olmadım.hacamat tedavisini uyguladım bir kaç kez. hareket kısıtlılığım vardı şimdi rahatım sorunum kalmadı.hacamatta sorun hacamat yaptıracağınız kişinin konuya bakışı önemli bu işi ranta dökenlerin haddi hesabı yok.peygamber efendimizin sünnetini işliyoruz diyorlar ama paragöz olmuşlar.Allah'tan bu işi sünnet için yapan değerli bir insanla mevla beni tanıştırdı hem işinin ehli hemde güven veren bir hijyenik ortam sağlamış çok memnunum.sülük tedavisini kendinizde iyice öğrenip uygulayabilirsiniz ama hacamat yaptıracağınız kişi ve mekanı seçerken seçici olun referans arayın derim.herkese sağlık ve şifa dilerim.
saygılarımla

baybora 61 semerkant
06-18-2009 04:33 PM
seheryeli
Junior Member
**

Grup Registered

Her kimin Dinden ve İmandan payı olmaz ise Hacamat yaptırmak ona güç gelir. bu hadisi şerifin kaynağını verirseniz sevinirim şimdi kalkıpta insanlarımıza böyle birşey dediğimizde tepkileri duyar gibiyim onun için kaynaklı olursa iyi olur teşekkürler.

02-01-2010 04:03 PM
cihanmerd
Junior Member
**

Grup Registered

seheryeli Yazılan:
Her kimin Dinden ve İmandan payı olmaz ise Hacamat yaptırmak ona güç gelir. bu hadisi şerifin kaynağını verirseniz sevinirim şimdi kalkıpta insanlarımıza böyle birşey dediğimizde tepkileri duyar gibiyim onun için kaynaklı olursa iyi olur teşekkürler.

Doğru kaynak belirtilmeli, hadis gerçek mi? değil mi? sorumluluğu ağır.

08-24-2010 02:16 PM
asv786
Unregistered

hacamat fazla kani aldirma i$lemi olmayip tamamiyle hastaligin oldugu bolge veya hastalikla ilgili vucud bolgesindeki derinin 3,5,7.katmanlarindan alinan duragan toksinli kandir,modern tibba gore 3 ayurveda tibbina gore 7 katmandan olu$an derimiz vucudumuzun en geni$ ve 1600 kusur acupuncture noktasi ile vucudumuzun butun organlariyla baglantisi olan bir organimizdir,hacamat duragan pis kani temizler suluk ise damarlarda dola$an kani ,beraber uygulanirsa en iyi yontemdir,

02-06-2012 02:47 AM
Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla  Konu Gönder 

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Görüntüleyenler: Son Mesaj
  sulukle hacamat nasıl yapılır tbozkaya2001 2 3,934 05-04-2012 04:28 PM
Son Mesaj: selcukkul
  islamda hacamat(kan aldirmak) KafkasKartali 0 4,316 02-05-2009 09:26 AM
Son Mesaj: KafkasKartali

Yazdırılabilir Bir Sürümü Görüntüle
Bu Konuyu Bir Arkadaşına Gönder
Bu Konuya Üye Ol | Bu Konuyu Favorilerime Ekle