Cevapla  Konu Gönder 
Sayfa (2): « İlk [1] 2 İleri > Son »
Liken Planus denilen sinirsel deri deformasyonu..!!!
Yazar Mesaj
okitoki
Junior Member
**

Grup Registered
Durum: Çevrimdışı
Shy  Liken Planus denilen sinirsel deri deformasyonu..!!!

Yaklaşık 6 ay önce yukarıda konu başlığı olan deri deformasyonuna uğradım Tıbben pek açıklaması yok sinirsel,El bilekleri elparmak eklem bileşenleri ,aynen ayaklar ,diz ,kol bileşenleri,gögüskafesi yan bölümler koltuk altlarından bele kadar,Agız içi,Cinsel bölge,,Ellerde sert sivilcecikler ,hassas bölgelerde ucu beyaz yumuşak sivilceciklerilk etapta özel kiliniğe dermatoloğa gittim teşhis egzama oldu verilen ilaçlar ağır kortizol içerikli yogun bir ilerleme oldu vücutta ve Gemlik devlet hastanesi cildiyesinde tüm kan testlerine mutakip herşey normal,olduğu doğrultusunda Liken Planus(licen planus)teşhisi koydu ve bunun sinirsel olduğu tedavinin ekzama tedavisi olmadığı hastalıktan ziyade deri deformasyonu akyuvarların kendi vucüt derisine karşı harekete geçmesi olarak yorumladı tıbben fazla açıklaması olmadığı ve kendi kendine iki yıl içinde yok olabileceği ve bu süreyi kısaltıcı ilaclar verdi fakak krem ve tabletle ancak çoğalmalar durdu yaklaşı 5 ay sonra fakat o bölgeler aynen yerinde duruyordu eskilerin tavsiyesiyle tıbbi sülük ile o bölgelere direk uyguladım 10 arlı 3 er gün ara ile 6 seans ve şu anda vücudumda liken planus deformasyonu kalmadı eskisinden daha düzgün deri yapısına 50 yaşında olmama rağmen sahip oldum,,!!Liken planus problemi olan okuyucuların dikkatine,,..!!

08-26-2008 03:43 PM
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
gizem
Member

Grup Registered
RE: Liken Planus denilen sinirsel deri deformasyonu..!!

Liken Planus nedir, nasıl bir hastalıktır ?

Liken Planus;deri,deri ekleri ve mukozaların(başta ağız içi, yemek borusu,kadın cinsel organın parçaları olan vulva, vagen) ve erkek cinsel organının tutulduğu iyi huylu bir deri hastalığıdır.

Bu hastalığın oluşumundaki başlıca etkenler nelerdir, ne gibi hastalıklara eşlik edebilir?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, psikojenik stres gelişmesinde başlıca rol oynar.Bunun dışında bazen hepatit B,hepatit C,primer biliyer siroz gibi karaciğer hastalıklarına ve diyabet (şeker hastalığı) eşlik edebilir.

Kimlerde ve hangi yaşlarda daha sık görülür?

30-60 yaş arasında daha sık olmak üzere her yaşta görülebilir. Kadınlarda biraz daha sıktır.

Hastalıkta ortaya çıkan döküntülerin tipik görünütüsü nasıldır?

Döküntüler genellikle 1mm ile 1cm arası değişen boyutlarda, hafif kabarık, sınırı düzensiz, mor renkli, parlak oluşumlardır. Üzerlerinde gri veya beyaz çizgilenmeler bulunması oldukça tipiktir. Döküntüler ilk başta kırmızı olup sonra asıl rengi olan mora dönüşebilir. Ağız içinde yerleşen döküntüler ise beyaz, hafif kabarık, silmekle geçmeyen, küçük yada daha yaygın oluşumlar şeklindedir. Bazen de dil üzerinde harabiyete sebep olabilir. Kadın ve erkek cinsel organlarındaki döküntüler ağız içinde çıkanlara benzerlik gösterebilir.

Liken Planus'lu hastada ne gibi şikayetler olabilir?

Özellikle başlangıç döneminde şiddetli kaşıntı olabilir. Bunun dışında ateş, halsizlik, bulantı, kusma, ishal gibi diğer pekçok hastalıkta görülebilecek şikayetler görülmez.

Hatalığa ait döküntülerin ne gibi özellikleri vardır?

Deri döküntüleri kaşımaya bağlı etkilerle ortaya çıkabilir ve çizgisel görünüm buna işarettir. Döküntülerin en sevdiği vücut bölgeleri; el ve ayak bilekleriyle ön kol iç yüzüdür. Küçük döküntüler birleşerek geniş oluşumlar meydana getirebilirler. Kabarık ve geniş döküntüler özellikle bacak ön yüz ve uylukta yerleşirler.Başka bir tipinde ise döküntüler normal renginden farklı olarak kahverengi ve siyahımsı renklerde olabilirler.

Hastalığın tanısı nasıl konur?

Tanı doktorun klinik gözlemiyle konur,gerektiğinde biyopsiyle yani lezyondan parça alınarak tanı kesinleştirilir. Bazen lezyon kenarından alınan parçanın özel bir mikroskopta incelenmesi yani Direkt İmmünfloresan (DİF) tetkiki de tanıda yardımcıdır.

Hastalığın seyri nasıldır?

Liken Planus çoğunlukla 1-1.5 yıl içinde iz bırakmadan iyileşir, ançak bazen atrofi dediğimiz tutulan derinin incelmesiyle de sonlanabilir. Bu hastalıkta %20 olguda bir veya birkaç kez nüks görülür. Ağız içi tutuluma ait erozif-ülseratif formda yani dilde hasarlanma yapan tipte kanserleşme riski vardır.

Liken Planusta tedaviyi etkileyen faktörler nelerdir?

Liken Planusta tedavi seçimi lezyonların yerleşimi, tipi, yaygınlığı ve sübjektif semptomların varlığına göre değişir. Bunun dışında ağız içi, yemek borusu ve genital bölge yani cinsel organların olduğu bölge tutulumuna göre de tedavi etkilenir. Örneğin; az sayıda döküntüsü olan hastalarda deriye sürülen ilaçlar yeterli olabilirken yaygın hastalık ve şiddetli şikayetlerle başvuran hastalarda ağızdan ilaç tedavisine başvurmak gerekebilir.

09-12-2008 10:33 AM
berguzar
Junior Member
**

Grup Registered
RE: Liken Planus denilen sinirsel deri deformasyonu..!!!

Benim sorum sülükle tedaviden yarar sağlayan hastalara...
annem 6-8 yıldır liken planus hastası. tedavisi halen devam ediyor fakat iyileşme yok. Sadece olan rahatsızlık ilerlemiyor. Kaşıntılı ve kahve-mor renkte yaraları var. Özellikle ağız içinde geçmeyen yaralar var. Bu konuda sülük tedavisi yararlı olur mu? İlginize şimdiden teşekkürler...

11-09-2008 12:08 PM
Hirudoterapist
Member

Grup Registered

berguzar Yazılan:
Benim sorum sülükle tedaviden yarar sağlayan hastalara...
annem 6-8 yıldır liken planus hastası. tedavisi halen devam ediyor fakat iyileşme yok. Sadece olan rahatsızlık ilerlemiyor. Kaşıntılı ve kahve-mor renkte yaraları var. Özellikle ağız içinde geçmeyen yaralar var. Bu konuda sülük tedavisi yararlı olur mu? İlginize şimdiden teşekkürler...

Evet yararlı olur.

01-20-2009 06:21 PM
jiyan
Junior Member
**

Grup Registered

sülük, liken tedavisinde gerçekten işe yarıyor mu ?

12-26-2009 10:14 PM
kerem
Member

Grup Registered

jiyan Yazılan:
sülük, liken tedavisinde gerçekten işe yarıyor mu ?

okitoki işe yarayıp yaramadıgını söylemiş

01-22-2010 03:53 AM
seheryeli
Junior Member
**

Grup Registered

Ne hastalıklara şşifalar var şu sülüklerde, akıl sır ermiyor..

Arkadaşın hastalığına şifa olması da sevindirici diğer etkenlerden..

03-09-2010 12:03 AM
melisli
Junior Member
**

Grup Registered

benim annemde liken hastalığı var bu ilaçları protopic 0.03 % (asacortAq nazar sprey) kullandı 2 oldu.ve liken olan hastalarda üzülmemeleri lazım üzüldükleri zaman liken hastalığı artıyor ve annemi arttı.ve şimdi bir hemşireden duydu onunda annesi 20 senedi liken hastalığı varmiş kullandığı sirkemiş ve geçmiş benim annemde şimdi kullanıyor ağız iyi olmaya başladı buraya yazmamı sebebi liken olanlara fayda olsun diye sirkle ağızınızı çalkalayın çok acıyabilir o yüzden önce suyla sirke yapın daha sonra suyu azatın birkaç kez suyla yapın sonra sırf sirkeyle yapın faydasını göreceksiniz .

04-27-2010 09:56 PM
Öztürk
Junior Member
**

Grup Registered

Yaşım 47

32 yaşında bu hastalığa yakalandım.Hastalığımın Liken Planus olduğunu ancak 35 yaşına gelince anlayabildim.Gittiğim her doktor alarji ve Mantar enfeksiyonu olarak baktı.İlaçlar verdi ve ben ilaçları kullandıkça kaşıntım ve eklem yerlerimdeki koyu lekeler çoğaldı.

En sonunda yine bir tavsiye ile cildiye doktoruna gittim.Öncelikle ayak tırnaklarıma baktı ve şekil bozukluklarını görünce...benden biyopsi istedi.Kasıktan alınan parça labaratuara gititi.Biyopsi sonucu hastalığımın Liken planus olduğunu ve bendeki etkenlerin.Öncelikle Dometes ile şiddetlendiğini...Ayrıca gazlı icecekler tüketmemem gerektiği söylendi.Acil olarakta tüm ilaçları kesmemi söyledi.

Kısacası 1999-2000 yılından bu güne durumum dahada iyileşti.lekeler azaldı bir çok yerde kayboldu.Sadece ayak baş parmaklarım üzerindeki tırnak bozukluğu devam ediyor.O düzelmedi.

11-28-2010 11:41 PM
Seldakap
Junior Member
**

Grup Registered

merhaba,
benim vücudumda yaygın olarak liken planus var. Sülük uygulaması nasıl yapıcam? Her bir döküntü için uygulamam pek mümkün değil.
Teşekkürler

10-05-2011 04:38 PM
Sayfa (2): « İlk [1] 2 İleri > Son »
Cevapla  Konu Gönder 

Yazdırılabilir Bir Sürümü Görüntüle
Bu Konuyu Bir Arkadaşına Gönder
Bu Konuya Üye Ol | Bu Konuyu Favorilerime Ekle

Forumlar Arası Geçişi